Обращеніє из Польщі двох Предстоятелҍв Церквей к Предстоятелям всҍх Помҍстных Православных Церквей. 21.09.18 (по-русинськы)

“21 сентября 2018 года, Варшава — Бельск Подляшськый
Мы, Предстоятелі двох Помҍстных Церквей, стрҍтившися на польскôй земли, сознаючи отповҍдальность за жизнь святого Православія в современному мірҍ, за мир, єдинство и сохраненіє єго догматико-канонічного порядка, перед лицьом испытаній, с котрыми стрҍчається сього дня Православіє на Украйинҍ, в духови братськой любови призываєме всҍх тых, от кого зависит устраненіє церковных недоразуменій в отношеніи предоставленія автокефаліи Украйинськой Церкви, содҍлати всьо, что в их силах, для предотвращенія загрозы конфлікта и утвержденія церковного порядка на украйинськой земли.

Служа Божественную літургію на праздник Рожденства Пресвятой Богородицы, мы молимеся о єдинствҍ и мирҍ украйинського народа и в то же время з братськым привҍтом обращаємеся к Предстоятелям Помҍстных Православных Церквей и ко всҍй повнотҍ святого Православія.

Папа и Патріарх Александрійськый и всей Африкы Феодор.

Блаженнҍйшый Митрополит Варшавский и всея Польщі Савва.

21 сентября 2018 года, Варшава — Бельск Подляшськый”

«То, что нас хотят сегодня превратить в политическую организацию под названием “поместная церковь”, – это та приманочка, на которую Церковь не клюет. Церковь не может быть политической организацией»