Вашоє Высокопреосвященство, дорогый Владыко Феодосий! (русинськы язык)

Вашоє Высокопреосвященство, дорогый Владыко Феодосий!

Приношу благодареніє Вам, как авторитетному архієрею, за Ваші труды по організації созданія межинародной правозащитной організації «Церковь против ксенофобії и релігійної дискримінації»,  в защиту православної вҍры и  Канонічної Церкви – УПЦ, про что успҍшно презентовано в день памяти святителя Николая Мирликийского,  опублікованієм Женевским медиа-клубом первого документа, важного для нас правозащитного сообщества.

Женевськый медіа-клуб опубліковав первый документ правозащитного общества: аргументованоє  заявленіє из перечисленієм фактôв судебного переслҍдованія архієреєв и духовенства УПЦ и фактôв дискримінації Канонічної УПЦ властями Украйины, — од містных рад до Верховної рады,  из участьôв государственных  силовых структур.

Більше десяти разів я мав офіційні зустрічи з представниками Євросоюзу,  ради Європи та інших правозащитных організацій.
В Брюсселю я три раз в зданію Європарламента при участі нашых організацій, я мав возможность доповҍдати про ситуацію из правами людей и нарушеніях прав нацменьшин в Украйині.

Се є мôй опыт планую зхосновати (використати) и в нашых трудах в рамках межинародного правозащистного обєднання “Церква проти ксенофобії та релігійної дискримінації”.
Хочу зауважити, же ксенофобія – се хворота 21 столітія, и є негативным явленієм, што май ширшоє чим просто релігійна дискримінація.
Вам, як предсҍдателю Координаційної рады сёго межинародного правозащитного обєдиненія, од имени Закарпатської групи правозащитної організіції выражаєм благодареніє и желаєме доброго здравія, твердости духа и многая лҍта.

Бог най хранит Вас од всякой напасти, в непрестанных молитвах  Вашей любящей паствы и помощи од всҍх добрых людей всей Украйины и архієрієв-правозащитникôв Церкви Православної!

Из  любовію во Христҍ, Господҍ и Спасителҍ нашем, член Координаційної рады межинародного правозащитного обєдиненія «Церковь против ксенофобії и релігійної дискримінації», смиренный прот.Димитрій Сидор.